زیباسازی شهری

زیباسازی شهری اصلاح نواقص سیمای شهری، بهینه سازی عملکردی مبلمان شهری، عملکرد اصولی و درست معابر و مکان ها، هویت بخشیدن بصری به شهر و تغییر چهره کلی شهر در جهت احیای فرهنگی، ملی، ادبی، هنری و مذهبی شهر می باشد. شاید بتوان گفت مهم ترین دستاورد زیباسازی شهری، تقویت رابطه شهر با ساکنانش می باشد و تمام تلاش مجریان پروژه های زیباسازی شهری در جهت احیا و بازسازی ارتباط میان شهروندان و شهر می باشد.

یکی از فعالیت هایی که به منظور زیباسازی شهری و ایجاد این بستگی و ارتباط بین مکان و ساکنانش، انجام می گیرد، به کار بردن طراحی و ترسیم نقاشی هایی بر دیواره های معابر، چهره خیابان ها، زیرگذرها، پل ها و … می باشد که با جلوه و رنگ بخشیدن بر پوسته بیرونی شهر بر روحیه و شادی افراد و گذرندگان تأثیر می گذارد و می تواند موجب ایجاد احساساتی مانند امید و همدلی میان شهروندان گردد. زیباسازی میادین، ورودی های شهری، دیوارها، فضاها سبز، زیرگذرها و … کلیاتی از مکان ها را نمایش می دهد که می توان با دیوارنگاری ها و طرح های حجم سازی با کمک گرفتن از نمادهای هنری آن ها را زیباسازی کرد و معنا بخشید. استفاده از سردیس ها، تندیس ها، مجسمه ها نیز در این زمینه سودمند می باشد.

همچنین با استفاده از آثار هنری از در مکان ها می توان از آلودگی ها و آشفتگی های بصری کاست و به تلطیف فضا کمک کرد. با استفاده از افزودن المان های ادبی، فرهنگی، هنری و … می توان به ارتقا سواد جمعی کمک کرد و به یادمان مشاهیر و مفاخر و ادیبان در حافظه جمعی کوشید.

یکی از نکات ضروری که در زیباسازی شهری باید به آن توجه گردد، بر طرف کردن نیاز فیریکی و روانی شهرواندان و گذرندگان در شهر است. گسترش فضاهای شهری، جلوگیری از انسدادها، ترمیم نواقص، رفع کمبود ها، مشکلات نور پردازی و مواردی از این دست، در این زمینه مفید خواهد بود. همچنین به کار گیری مبلمان مناسب شهری، باعث ایجاد حس آسایش و رفاه برای ساکنین شهرها می نماید.این مجموعه با بهره گرفتن از طراحان، هنرمندان و مشاورین خبره در زمینه زیباسازی شهری، آماده خدمات رسانی و اجرای پروژه های خرد و کلان در این زمینه می باشد. طرح های این مجموعه با هدف حفظ روح اصالت در مکان ارائه می گردند تا در عین ایجاد اثری نو و تازه، خاطره شهروندان و ساکنان شهر را از مکان ها حفظ نماید.