بازسازی اماکن تاریخی

دانستنی-هایی-درباره-بازسازی-اماکن-تاریخی
دانستنی هایی درباره بازسازی اماکن تاریخی

مرمت سازی آثار باستانی

 وجود افراد متخصص برای بازسازی اماکن تاریخی و مرمت سازی آثار باستانی در کشوری مثل ایران که مملوء از آثار و اماکن باستانی و ارزشمند است؛ ضروری است. کشور ما، ایران، اماکن تاریخی و آثار باستانی زیادی دارد؛ به همین دلیل گردشگران و توریست های بسیاری را از سراسر جهان به خود مجذوب کرده است.

واضح است که سال های طولانی از ساخت این اماکن و آثار باستانی می گذرد و عواملی همانند گذر زمان، بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله و.. باعث فرسودگی و تخریب اماکن تاریخی می شود؛ از این رو با بازسازی و مرمت این اماکن و آثار باستانی باید از فرسودگی و تخریب آن ها جلوگیری کنیم. بازسازی اماکن تاریخی و  مرمت سازی آثار باستانی افرادی را می طلبد که از هنر معماری سررشته دارند؛ این افراد باید درباره بنای تاریخی مورد نظر به دقت مطالعه کنند و شناخت کامل کسب کنند؛ زمان ساخت و مصالح به کاربرده شده و سبک معماری آن زمان را مشخص کنند .

تعاریف اقدامات مرمت

حفاظت: به عملیاتی می گویند که برای حفظ و حراست از یک مکان انجام می گیرد؛ این عملیات برای حفظ ارزش های تاریخی، علمی، زیبا شناختی، اجتماعی، اقتصادی انجام می شود. جایگاه فرهنگی آثار و اماکن تاریخی در این اقدامات باید حفظ شود.

 مرمت کاری است که برای بازسازی اماکن تاریخی انجام می شود که باید توسط کارشناسان و متخصصان پذیرفته شود. این کار با حفظ ارزش های تاریخی، فرهنگی و زیبایی شناختی انجام می شود. در نهایت، حفاظت و نگهداری، تثبیت و استحکام بخشی، جزء مرمت است  تا یک بنای تاریخی و اماکن تاریخی به حالت اولیه خود بازگردد.


اقدامات مرمت

احیاء هدف از احیاء، حفظ و حراست و بالا بردن کیفیت آثار تاریخی است که باید در نهایت دقت و تمرکز انجام شود تا اصالت آثار تاریخی حفظ شود.

صیانت: این عمل برای حمایت از میراث فرهنگی انجام می شود. هدف از این کار انجام اقدامات حقوقی، قانونی و ترویجی است.

 حریم بنا: نواحی اطراف آثار و اماکن تاریخی با حفظ قوانین و مقررات بر روی نقشه مشخص می شود و قانون تعهد می دهد که از آن حفاظت موثر انجام دهد.

محدوده بافت: قبل از بازسازی اماکن تاریخی، محدوده بافت به معنای این است که همانند حریم بنا، با حفظ قوانین و مقررات بر روی نقشه مشخص می شود و قانون تعهد می دهد که از آن حفاظت موثر انجام دهد.

به طور کلی مجموعه اقداماتی که جهت مرمت و باز زنده سازی بناهای تاریخی انجام می شود به سه گروه  تقسیم بندی می شود؛ از جمله مطالعه و تحقیق درباره بنا و آثار تاریخی ، تهیه و آماده سازی طرح های مختلف و تحلیل و امتحان آن ها و در نهایت یکی از  آن ها را انتخاب کنید، جمع بندی کردن و تهیه کردن طرح و نقشه هایی که باید برای مرمت اجرا شود.

 در نهایت متخصصان باید تحقیقاتی انجام دهند مثل: عواملی که باید مورد تحقیق قرار گیرند عبارتند از تحقیق در مورد علت های  زیبایی شناسی و هنری ، مطالعه کردن درباره وضع اقتصادی که در اطراف بنا و خود بنا، مطالعه در شاخه ی باستان شناسی و، وضعیت بنای تاریخی، تحقیق و مطالعه درباره ی علوم مردم شناسی و جامعه شناسی، یادداشت تاریخ قسمت های مختلف اثر و همچنین پیرامون آن.

بهسازی، بازسازی و نوسازی

در فرایند مرمت سازی آثار باستانی، اصطلاحاتی وجود دارد که توضیح هر کدام را برای شما ارائه می دهیم.

بهسازی: بهسازی عملیاتی است که در مدت کوتاهی انجام می شود و هدف از آن قدرت بخشیدن به بنای موردنظر می باشد و عملیاتی مثل تعمیرات، حفاظت، حمایت و استحکام بخشی در عملیات بهسازی انجام می شود.

بازسازی: گاهی برخی از آثار تاریخی تخریب می شوند و در این صورت تنها راه چاره این است که یک بنای جدید ساخته شود. در عملیات بازسازی، طرح و مدل ساخت بنای اول، فراموش می شود و بنای جدیدی ساخته می شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید :

دانستنی هایی در باره غرفه سازی نمایشگاه

 

بنای تاریخی قزوین که در دست مرمت است

 

نوسازی: در بازسازی اماکن تاریخی، گاهی برخی از بنا ها به دلایل مختلفی نیازمند هستند تا بخش جدیدی به آن ها اضافه شود؛ از این رو قسمت جدیدی را به بنا اضافه می کنند. گاهی اوقات منظور از نوسازی این است که صرفا در ظاهر بنا نوسازی ایجاد شود.

تاریخچه مرمت آثار باستانی

ازسال های طولانی حفظ و حراست از آثار و اماکن باستانی وجود داشته است. برخی از افراد نقل می کنند که در اوایل، هدفشان تفریح کردن و پر کردن اوقات فراغت بوده است. در اوایل قرن بیستم هنرمندان اعلام کردند که بازسازی اماکن تاریخی و هنری در هر جامعه ای، جزء واجبات است. میشل فارادی، دانشمند قرن نوزدهم، با مطالعه ی فراوان موفق شد تا به این نتیجه برسد که محیط زیست می تواند، اثرات مخربی بر روی اماکن تاریخی بگذارد.

اندکی بعد، رشته تحصیلی تحت عنوان نگهداری و محافظت از بناهای تاریخی، به وجود آمد. سال ۱۸۸۸  یکی از سال هایی بود که برای اولین بار، به منظور بازسازی و مرمت آثار فرهنگی، فردریک راتگن که شیمی دان بود را در یک موزه استخدام کردند؛ این اتفاق خوب باعث شد تا بسیاری از شیمی دان ها تشویق شوند تا این رشته را برگزینند و تبدیل به نیروهای متخصص شوند و این گونه  مرمت سازی آثار باستانی و به دنبال آن بازسازی اماکن تاریخی رواج پیدا کرد.

انواع روش مرمت سازی آثار باستانی

انواع مرمت سازی آثار باستانی وجود دارد؛ که در ادامه به توضیح هریک می پردازیم.

 

مرمت عمارت ناصرالدین میرزا

 

مرمت حفاظتی

مرمت حفاظتی در سال های نخست ساخت آثار و اماکن باستانی باید انجام شود؛ در این نوع مرمت باید شکل ظاهری و فعلی اماکن و آثار باستانی حفظ شود. این مرمت بسیار مهم است؛ زیرا اگر این مرحله که اولین مرحله برای مراقبت و حفاظت از آثار باستانی انجام می شود؛ ناقص انجام شود یا در طول کار به آن بی توجهی شود و اهمیت داده نشود، بقیه مراحل مرمت نیز دچار مشکل می شود.

مرمت تکمیلی

گاهی به دلایل مختلفی، قسمتی از بنا از دست می رود؛ در این صورت تنها راه حل برای این مشکل این است که قسمت های از دست رفته را بازسازی کنند و این گونه فقدان برخی از قسمت ها در یک آثار تاریخی جبران می شود.

پاک‌سازی سبکی

گاهی اوقات، بازسازی اماکن تاریخی در دوره های مختلف و توسط افراد غیر متخصص مرمت می شود؛ مرمت هایی که به صورت اشتباه و غیرکارشناسانه انجام مشود باعث ایجاد خلل و ناهماهنگی بین زمان و سبک معماری آثار هنری و قسمت مرمت شده می شوند. در این صورت برای مشکل پیش آمده باید پاک سازی سبکی صورت گیرد. در پاک سازی سبکی، نیروهای متخصص در پاک سازی سبکی پس از بررسی اثر، اقدام به برداشتن مرمت نابجا و نادرست می کنند.

مرمت استحکامی

در بازسازی اماکن تاریخی، نوعی مرمت وجود دارد که در این نوع مرمت، تنها کاری که انجام می شود؛ مستحکم کردن آثار باستانی است و هیچ تغییری در این نوع مرمت در آثار باستانی ایجاد نمی شود.

مرمت آرکئولوژیک

بناهای کلاسیک روم و یونان بر اساس  مرمت آرکئولوژیک مرمت می شدند. افرادی که این نوع مرمت را انجام می دهند صرفا بر روی آثار باستانی مطالعه می کنند و مرمت کار، حق اعمال هیچ گونه تغییری در آثار تاریخی را ندارد.

مرمت آرتیستیک

متخصصان معتقدند که مرمت های لازم در زمان گوتیک ورنسانس به روش هنری مرمت شده اند. در این نوع از مرمت، مرمت کار اجازه دارد تا قسمت هایی که در یک آثار هرگز وجود نداشته است را با ذوق هنری و خلاقیت و طرح شخصی خود بسازد و به آن اضافه کند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید :

تضمین زیبایی منزل با طراحی دکوراسیون داخلی

 

پل تاریخی خواجو

 

مرمت آناستیلوسیس

 این نوع مرمت، مخصوص باستان شناسی است. در این روش، مرمت کاران با بناها و سازه های تاریخی سر و کار دارند که بخش اعظم خود را از دست داده اند. مرمت کاران با این نوع مرمت، شکل اصلی بنا را احیا می کنند و در ضمن این نوع مرمت برای بازسازی اماکن تاریخی که از ساخت آن مدت مدیدی می گذرد مناسب است.

مرمت تاریخی یا زنده سازی

مرمت تاریخی یا زنده سازی از ادغام مرمت پاکسازی سبکی و آناستیلوسیس حاصل می شود. در این نوع مرمت، کارشناس مورد نظر، با بررسی بنا، قسمت هایی که به بنا تعلق ندارند یا اصالت ندارند را حذف می کنند؛ سپس با توجه و مطالعه دقیق بخش های باقی مانده از آثار، هویت اصلی بنا را مرمت می کنند. همه این مطالبی که خواندید، باید در  بازسازی اماکن تاریخی و مرمت سازی آثار باستانی مو به مو انجام شود.

در کشور های توسعه یافته به بازسازی اماکن تاریخی و مرمت سازی آثار باستانی اهمیت ویژه ای می دهند و در آن هیچ گونه کوتاهی صورت نمی گیرد؛ اما در کشوری مثل ایران که در حال توسعه است؛ به این مسئله اهمیت زیادی نمی دهند و امروزه شاهد تخریب شدن، ترک خوردن بسیاری از بناهای تاریخی خود هستیم.

در سال های اخیر خوشبختانه این مسئله را پیگیری کرده اند و اقدامات موثری انجام داده اند ولی هنوز بناها و آثار و خانه های قدیمی ارزشمندی داریم که به مرمت و بازسازی آن توجه نمی شود. امید است که شاهد روزی باشیم که کارشناسان و متخصصان در این حوزه طی عملیاتی، تمام آثار تاریخی را بررسی کنند و برای مرمت و بازسازی آن تصمیمات جدی بگیرند. خوشبختانه تا به امروز اقدامات موثری انجام شده است و قادر به امیدوار بودن برای این موضوع هستیم.