توضیحات خدمات 1

بازسازی اماکن تاریخی و قدیمی

مزیت بهینه سازی اماکن قدیمی

دانستن تاریخچه یک جامعه هنگام شروع پروژه باسازی اماکن تاریخی مزیت بزرگی به شمار می رود. درست همانطور که دوره های معماری از یک سبک به سبک دیگر تغییر می کنند ، محله ها با گذشت زمان خود را دوباره معرفی می کنند.

به وسیله تحقیق ، الگویی پدیدار خواهد شد که به شما کمک می کند تا ضمن حفظ تمامیت ساختمان ، پروژه خود را باسازی کنید؛ برای اینکه یک ساختمان تاریخی به نظر برسد ، بایدحداقل 50 سال سن داشته باشید؛ برای تاریخ محلی یا ملی از اهمیت خاصی برخوردار باشید و نمونه ای قابل توجه از سبک معماری یا کار یک معمار بزرگ باشد.

معمولا بین اینکه آیا معماران و مهندسان باید ساختمان های قدیمی را بازسازی کرده و از چیزی که برجا مانده به عنوان یادگاری از گذشته مراقبت کنند و یا اینکه کاملا آنها را تخریب کرده و طراحی ها و شاخصه های امروزی را معرفی کنند؛ بحث و گفتگو وجود دارد. در کشور ما، باقی مانده آثار باستانی که برخی از آنها میراث جهانی هستند؛ هنوز سرنوشت مشخصی ندارند چرا که روندهای بازسازی مبهم و نامعلوم هستند.

بافت تاریخی هویت فرهنگی شهر است و اقدامات لازم در جهت حفظ و مرمت و رفاه مردمی باید انجام شود، در برخی موارد بافت تاریخی شهر ها توسط برخی دستگاه های اجرایی به عنوان یک معضل ذکر می شود و تلاش می کنند با ایجاد شکاف بین بافت تاریخی و بقیه بافت شهری مشکلاتی را برای نگهداری این آثار ایجاد کنند؛ بافت های تاریخی نیازمند پیگیری و تامین اعتبار هستند و باید زیرساخت های لازم در این مناطق ایجاد شود.

 

بازسازی اماکن تاریخی

 

برای باسازی اماکن تاریخی 5 راهکار را معرفی می کنیم:

ترمیم

رویکرد باسازی خانه های قدیمی فقط به دنبال بازگشت ساختمان به ساختار و فرم اصلی خود برای اجرای انواع بنا قدیمی است. اهمیت مرمت بناهای تاریخی بستگی به شواهد مستند ساختمانها دارد تا آنچه را کهبه گذشته نسبت می دهد بازگرداند. یکی از دستورالعمل های آن این است که هرگونه افزودنی ایجاد شده در فرآیند ترمیم باید برای عموم مردم قابل تشخیص باشد.

محافظت

رویکرد حفظ عمدتاً بستگی به حفاظت از بنا های تاریخی در شرایط موجود دارد بدون اضافه کردن یا حذف قسمت هایی از آن. هدف این است که فقط مورد بررسی عوامل مؤثر منفی و حذف آن قرار نگیرد و برای صرفه جویی در ساختمان و جلوگیری از تخریب آن استفاده شود.

بازسازی

باسازی اماکن تاریخی وقتی استفاده می شود که بخش هایی از سازه در اثر یک فاجعه طبیعی یا آتش سوزی و... تخریب شده باشند؛ آنها به تحقیقات و شواهد بدنی بستگی دارند تا محافظه کارانه بتوان قسمتهای از دست رفته را دوباره به همان روشی که قبلاً ساخته شده بودند ، باسازی کرد.

نوسازی

نوسازی یک رویکرد ساده تر است که به روز کردن یک شخصیت ساختمان و تطبیق آن با استانداردهای معماری فعلی متکی است. آنها بیشتر در ساختمانهای جدید غیر تاریخی که در آن به بهبود عملکرد مورد نیاز است استفاده می شود.

توانبخشی

توانبخشی باعث احترام به شخصیت های کلی تاریخی یک ساختمان قدیمی می شود. این کار را می توان با حفظ ویژگی های معماری ساختمان به موازات اضافه کردن کارکردهای ساده جدید مورد نیاز انجام داد. شکل دیگری از توانبخشی را می توان با اجرای انواع نما بیرونی ساختمان و در عین حال طراحی کاملاً متفاوت از طراحی داخلی انجام داد.

 

بازسازی اماکن تاریخی

 

توجه ویژه به اجرای انواع نما

به طور معمول ، بناهای مشهور جهان  بیشتر به خاطر نمای آنها مشهور است ، بنابراین مرمت سازی آثار باستانی آن را به یکی از مهمترین جنبه ها تبدیل می کند. نما همچنین می تواند یکی از چالش برانگیزترین عوامل نوسازی باشد ازآنجا که اجرای انواع نما در معرض عناصر بیرونی قرار دارند ، اغلب در معرض هوای سرد و گرم بوده امکان فرسوده شدن دارد و نیاز به تعمیر و تعویض پیدا می کند.حفظ معماری اصلی نما نیز برای جلوگیری از اختلال در سبک محله اطراف ضروری است.

در برخی شهرها ، بسیاری از محله ها در یک دوره مشابه توسعه داده شده اند و سبک معماری یکدیگر را نشان می دهند. هنگام برنامه ریزی برایبازسازی ، بهترین کار این است که با مطالعه تاریخچه نه تنها ساختمان بلکه محله را مورد بررسی قرار داد تا معماری  قدیمی آن نیز حفظ شود.

برخلاف ساخت و سازهای جدید ، پروژه های نوسازی تاریخی با چالش هایی روبرو هستند. معماران در هنگام طراحی موارد بسیاری را در نظر می گیرند ، از جمله این 3مورد :

  1. تطبیق و حفظ مواد موجود
  2. ترکیب عناصر محلی محله
  3. پیمایش فرآیندهای آن

نه تنها حفظ تاریخ ساختمان به دلیل حفاظت از تاریخ بسیار مهم است بلکه می تواند از مزیت مالی برخوردار باشد زیرا با استفاده از ساختار موجود هزینه ها را کاهش می دهد.

قبل از تعویض تعمیر کنید؛ از موادی استفاده کنید که با اصل مطابقت داشته باشد.بدون آسیب رساندن به ساختار اصلی ، اطمینان حاصل کنید که هرگونه تغییر ایجاد شده در باسازی اماکن تاریخی باعث آسیب به پی دربناهای تاریخی و قدیمی نشود. به عنوان مثال از صابون و آب برای تمیز کردن سنگ استفاده کنید ، نه مواد شیمیایی که می توانند به آن آسیب برساند.